
The P6SMB27A is a unidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 25.7V and a clamping voltage of 37.5V. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. The diode is lead free and RoHS compliant, and is packaged in a DO-214AA case with a tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P6SMB27A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 37.5V |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Breakdown Voltage | 25.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 16A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 23.1V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 16.3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 23.1V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P6SMB27A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
