
Surface mount bidirectional TVS diode, DO-214AA package, offering 600W peak pulse power and 1A peak pulse current. Features a 376V operating supply voltage with a 418V minimum breakdown voltage and 462V maximum breakdown voltage. Clamping voltage is 602V, with a low 1uA leakage current. Operates across a wide temperature range from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P6SMB440CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 602V |
| Clamping Voltage-Max | 602V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Breakdown Voltage | 462V |
| Min Breakdown Voltage | 418V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Max Surge Current | 1A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 376V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 418V |
| Reverse Standoff Voltage | 376V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P6SMB440CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
