
TVS DIODE 53V 85V DO214AA
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse P6SMB62CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage | 85V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 1uA |
| Min Breakdown Voltage | 58.9V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 7.2A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 58.9V |
| Reverse Standoff Voltage | 53V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse P6SMB62CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
