Alternistor TRIAC, 800V V(DRM), 6A I(T)RMS, TO-220AB, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-3
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Hold Current | 35mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RMS Current (Irms) | 6A |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |