
PTC Resettable Fuse 6A(hold) 12A(trip) 30VDC 40A 3.5W 16s 0.005Ohm Radial 16.5 X 3 X 24.9mm Ammo
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse RLD30P600UF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 40A |
| Height | 24.9mm |
| Hold Current | 6A |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 10.2mm |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 40mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | POLY-FUSE®, RLD30 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 16s |
| Trip Current | 12A |
| Width | 16.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse RLD30P600UF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.