PTC Resettable Fuse 0.75A(hold) 1.5A(trip) 72V 40A 0.92W 0.25Ohm Radial T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Hold Current | 0.75A |
| Trip Current | 1.5A |
| Max Voltage Rating | 72V |
| Max Current Rating | 40A |
| Maximum Initial Resistance | 0.4Ohm |
| Typical Power Dissipation | 0.92W |
| Number of Terminals | 2 |
| Wire Form | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |