
Trans Voltage Suppressor Diode, 500W, 12V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-204AC, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, PLASTIC, DO-15, 2 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse SA12A-B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-204AC |
| Clamping Voltage | 19.9V |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 25.6A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 25.6A |
| Peak Pulse Power | 500W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SA |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse SA12A-B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
