
Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors 3T B450V Beta 3 Terminal
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse SL1021B450R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8mm |
| Fail Short | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.5mm |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Poles | 3 |
| Packaging | Tray |
| Peak Pulse Current | 20kA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SL1021B |
| Termination | Radial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse SL1021B450R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.