Littelfuse SLD20-018 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 8W |
| Max Surge Current | 600A |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Style | AXIAL |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 157.4A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |