Littelfuse SMA6L11A technical specifications.
| Package/Case | DO-221AC |
| Clamping Voltage | 18.2V |
| Clamping Voltage-Max | 18.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Breakdown Voltage | 13.5V |
| Min Breakdown Voltage | 12.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 33A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 11V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 33A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 12.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 11V |