Littelfuse SMBJ20CA technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Clamping Voltage-Max | 27.7V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.44mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 5.59mm |
| Max Breakdown Voltage | 24.5V |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Surge Current | 18.6A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.6A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 22.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMBJ |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Width | 3.94mm |