Littelfuse SMCJ300CA technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 486V |
| Clamping Voltage-Max | 486V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.417mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 7.11mm |
| Max Breakdown Voltage | 371V |
| Min Breakdown Voltage | 335V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 6.5W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 3.1A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 300V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3.1A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 1.5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 335V |
| Reverse Standoff Voltage | 300V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMCJ |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Weight | 0.007408oz |
| Width | 6.22mm |