The SMDJ150CA-T7 is a bidirectional Zener diode with a clamping voltage of 243V and a minimum breakdown voltage of 167V. It has a peak pulse current of 12.3A and a peak pulse power of 3kW. The diode is packaged in a DO-214AB case and is surface mountable. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 243V |
| Diode Type | ZENER |
| Leakage Current | 2uA |
| Min Breakdown Voltage | 167V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 12.3A |
| Peak Pulse Power | 3kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 167V |
| Reverse Standoff Voltage | 150V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMDJ |
| RoHS | Compliant |
