
The SP1011-04UTG is a uni-directional transient voltage suppression (TVS) diode with a maximum working voltage of 8.5V and a maximum clamping voltage of 10.2V. It features a low maximum leakage current of 1uA and a capacitance of 15pF. The device is available in a UDFN-6 package, which is a micro dual flat package with no lead. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse SP1011-04UTG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | UDFN |
| Package Description | Micro Dual Flat Package No Lead |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 1.3(Max) |
| Package Width (mm) | 1.05(Max) |
| Package Height (mm) | 0.45(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Quad |
| Type | TVS |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Working Voltage | 8.5V |
| Maximum Clamping Voltage | 10.2(Typ)V |
| Maximum Leakage Current | 1uA |
| Capacitance | 15pF |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 75915 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536308000 |
| Schedule B | 8536300000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Littelfuse SP1011-04UTG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.