The SZ1SMA28AT3G is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 28V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 400mW. It has a minimum breakdown voltage of 31.1V and a maximum breakdown voltage of 34.4V. The diode is available in a 2-terminal package type R-PDSO-C2 and is suitable for use in a variety of applications. The operating temperature range is not specified in the provided data.