Littelfuse TMOV20RP175ML2T7 technical specifications.
| Capacitance | 1.4nF |
| Clamping Voltage | 455V |
| Diameter | 20mm |
| Energy | 135J |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 10kA |
| Max Varistor Voltage | 297V |
| Min Varistor Voltage | 243V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | iTMOV® |
| Varistor Voltage | 270V |
| Voltage Rating (AC) | 175V |