Var MOV 275VAC/350VDC 20000A 473V Thru-Hole Radial
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse TMOV25SP275E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Energy | 350J |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 20kA |
| Max Varistor Voltage | 473V |
| Min Varistor Voltage | 387V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMOV® 25S |
| Varistor Voltage | 430V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse TMOV25SP275E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.