The TPSMB30A-VR is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 175 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -65 degrees Celsius. It has a maximum reverse voltage of 30V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 600W. The diode is packaged in a 2-pin SMB package and has a power dissipation maximum of 5W.