The V07E440PL3T7 is a metal oxide varistor from Littelfuse with a maximum AC voltage rating of 440V and maximum DC voltage rating of 585V. It has a capacitance of 50pF and a clamping voltage of 1180V. The varistor can handle a maximum surge current of 1750A and operates between -55°C and 85°C. It is designed for through hole mounting with a terminal pitch of 7.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Varistor Voltage | 787V |
| Max AC Voltage Rating | 440V |
| Max DC Voltage Rating | 585V |
| Capacitance | 50pF |
| Clamping Voltage | 1180V |
| Clamping Current | 10A |
| Maximum Surge Current | 1750A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Technology | Metal Oxide |
| Mounting | Through Hole |
| Terminal Pitch | 7.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |