Var MOV 420VAC/560VDC 1750A 748V Thru-Hole Radial Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Diameter | 7mm |
| Energy | 40J |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 1.75kA |
| Max Varistor Voltage | 748V |
| Min Varistor Voltage | 612V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UltraMOV™ |
| Varistor Voltage | 680V |
| RoHS | Compliant |