This 100V varistor from Littelfuse features a varistor voltage range of 90-110V and an energy rating of 2.5J. It operates within a temperature range of -55°C to 85°C and is available in a radial package with a through hole mount. The varistor is RoHS compliant and available in quantities of 1000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V100ZS05PX2855 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Energy | 2.5J |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 400A |
| Max Varistor Voltage | 110V |
| Min Varistor Voltage | 90V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Varistor Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V100ZS05PX2855 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
