The V10H30PL3T is a metal oxide varistor from Littelfuse with a varistor voltage of 51.7V and a maximum AC voltage rating of 30V. It has a maximum DC voltage rating of 38V and a capacitance of 0.00255uF. This device is suitable for through hole mounting and operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Littelfuse V10H30PL3T technical specifications.
| Varistor Voltage | 51.7V |
| Max AC Voltage Rating | 30V |
| Max DC Voltage Rating | 38V |
| Capacitance | 0.00255uF |
| Clamping Voltage | 93V |
| Clamping Current | 5A |
| Maximum Surge Current | 1500A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Technology | Metal Oxide |
| Mounting | Through Hole |
| Terminal Pitch | 8.5mm |