Littelfuse V120ZC1P technical specifications.
| Capacitance | 300pF |
| Package/Case | Radial |
| Clamping Voltage | 205V |
| Clamping Voltage-Max | 205V |
| Diameter | 7mm |
| Energy | 6J |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 1.2kA |
| Max Surge Current | 1.2kA |
| Max Varistor Voltage | 132V |
| Min Varistor Voltage | 108V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZC |
| Termination | Radial |
| Varistor Voltage | 120V |
| Voltage Rating | 102V |
| Voltage Rating (AC) | 75V |
| DC Rated Voltage | 102V |