
Var MOV 175VAC/225VDC 6000A 297V Radial Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V14E175P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 700pF |
| Package/Case | Radial |
| Clamping Voltage | 455V |
| Diameter | 14mm |
| Energy | 70J |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 6kA |
| Max Varistor Voltage | 297V |
| Min Varistor Voltage | 243V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UltraMOV™ |
| Termination | Radial |
| Varistor Voltage | 270V |
| Voltage Rating (AC) | 175V |
| DC Rated Voltage | 225V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V14E175P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
