Littelfuse V14E275PL1T technical specifications.
| Capacitance | 450pF |
| Package/Case | Radial |
| Clamping Current | 50A |
| Clamping Voltage | 710V |
| Depth | 5.6mm |
| Energy | 110J |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 8.5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 6kA |
| Max Varistor Voltage | 473V |
| Min Varistor Voltage | 387V |
| Max Voltage Rating (AC) | 275V |
| Max Voltage Rating (DC) | 350V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UltraMOV™ |
| Varistor Voltage | 430V |