The V14E440L1A7 is a Metal Oxide Varistor from Littelfuse with a Varistor Voltage of 787V. It has a Capacitance of 260pF and can withstand a Maximum AC Voltage Rating of 440V and a Maximum DC Voltage Rating of 585V. The device features a Clamping Voltage of 1180V and a Clamping Current of 50A. It can handle a Maximum Surge Current of 6000A and operates within a temperature range of -55°C to 85°C. The varistor is designed for Through Hole mounting with a Terminal Pitch of 7.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Varistor Voltage | 787V |
| Max AC Voltage Rating | 440V |
| Max DC Voltage Rating | 585V |
| Capacitance | 260pF |
| Clamping Voltage | 1180V |
| Clamping Current | 50A |
| Maximum Surge Current | 6000A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Technology | Metal Oxide |
| Mounting | Through Hole |
| Terminal Pitch | 7.5mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |