Littelfuse V150CH8S technical specifications.
| Capacitance | 250pF |
| Case Code (Imperial) | 3220 |
| Case Code (Metric) | 8552 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Clamping Voltage | 250V |
| Current Rating | 10A |
| Energy | 3J |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 250A |
| Max Varistor Voltage | 165V |
| Min Varistor Voltage | 135V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CH |
| Termination | SMD/SMT |
| Varistor Voltage | 150V |
| Voltage Rating (AC) | 95V |
| DC Rated Voltage | 127V |
| Width | 5mm |