Littelfuse V150LA20AP technical specifications.
| Capacitance | 1.6nF |
| Clamping Current | 100A |
| Clamping Voltage | 395V |
| Clamping Voltage-Max | 395V |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 5.6mm |
| Diameter | 20mm |
| Energy | 80J |
| ESD Protection | No |
| Height | 26.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25.4mm |
| Lead Pitch | 8.5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 6.5kA |
| Max Surge Current | 6.5kA |
| Max Varistor Voltage | 264V |
| Min Varistor Voltage | 216V |
| Max Voltage Rating (AC) | 150V |
| Max Voltage Rating (DC) | 200V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LA |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5.6mm |
| Tolerance | 10% |
| Varistor Voltage | 268V |
| Voltage Rating | 200V |
| Voltage Rating (AC) | 150V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 5.6mm |