
The V180ZC10 is a metal oxide varistor from Littelfuse with a varistor voltage of 180V and a capacitance of 1.1nF. It has a diameter of 14mm and is available in a radial package with a through hole mount. The varistor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V180ZC10 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.1nF |
| Clamping Voltage | 300V |
| Diameter | 14mm |
| Energy | 35J |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 4.5kA |
| Max Varistor Voltage | 198V |
| Min Varistor Voltage | 162V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Bag |
| RoHS Compliant | No |
| Series | ZC |
| Termination | Radial |
| Varistor Voltage | 180V |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 153V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V180ZC10 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
