Littelfuse V18MLE0805NH technical specifications.
| Capacitance | 500pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Clamping Current | 1A |
| Clamping Voltage | 50V |
| Depth | 1.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.01mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Varistor Voltage | 28V |
| Min Varistor Voltage | 22V |
| Max Voltage Rating (DC) | 18V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MLE |
| Size Code | 0805 |
| Termination | SMD/SMT |
| Varistor Voltage | 28V |
| Voltage Rating (AC) | 14V |
| DC Rated Voltage | 18V |
| Width | 1.25mm |