
The Littelfuse V18ZS3PX2855 is a 18V metal oxide varistor with a maximum surge current of 1kA and energy absorption of 3.5J. It is available in a radial leaded package, suitable for through hole mounting. The varistor voltage is 18V, with a minimum of 16.2V and maximum of 19.8V. This component is RoHS compliant and suitable for use in overvoltage and ESD protection applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Energy | 3.5J |
| Max Surge Current | 1kA |
| Max Varistor Voltage | 19.8V |
| Min Varistor Voltage | 16.2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Varistor Voltage | 18V |
| RoHS | Compliant |