
Var MOV 200VAC/265VDC 40000A 314V Straight Strap Terminal
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V201DHB34 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 6.35nF |
| Clamping Voltage | 533V |
| Diameter | 34mm |
| Energy | 350J |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 40kA |
| Max Varistor Voltage | 345V |
| Min Varistor Voltage | 283V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DHB34 |
| Termination | Solder |
| Varistor Voltage | 314V |
| Voltage Rating (AC) | 200V |
| DC Rated Voltage | 265V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V201DHB34 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
