
The Littelfuse V205ZS05PX2855 is a single-circuit metal oxide varistor with a radial package and through-hole mount. It has a varistor voltage of 205V, with a minimum of 184.5V and a maximum of 225.5V. The device can withstand a maximum surge current of 400A and stores 5.5J of energy. It is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Energy | 5.5J |
| Max Surge Current | 400A |
| Max Varistor Voltage | 225.5V |
| Min Varistor Voltage | 184.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Varistor Voltage | 205V |
| RoHS | Compliant |
