The Littelfuse V20E17AUTO is a 27V metal oxide varistor with a maximum surge current of 5kA and energy of 35J. It is available in a radial package with through hole mounting and is packaged in bulk. The varistor is RoHS compliant and part of the AUMOV series. It is designed for overvoltage and ESD protection in various applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V20E17AUTO datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Energy | 35J |
| Max Surge Current | 5kA |
| Max Varistor Voltage | 29.7V |
| Min Varistor Voltage | 24.3V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AUMOV™ |
| Varistor Voltage | 27V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V20E17AUTO to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.