The V20E440L1A7 is a metal oxide varistor with a varistor voltage of 787V and a maximum AC voltage rating of 440V. It has a maximum DC voltage rating of 585V and a capacitance of 500pF. This varistor is designed to operate over a temperature range of -55°C to 85°C and can withstand a maximum surge current of 10,000A. It features a metal oxide technology and is mounted through a hole with a terminal pitch of 7.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Varistor Voltage | 787V |
| Max AC Voltage Rating | 440V |
| Max DC Voltage Rating | 585V |
| Capacitance | 500pF |
| Clamping Voltage | 1180V |
| Clamping Current | 100A |
| Maximum Surge Current | 10000A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Technology | Metal Oxide |
| Mounting | Through Hole |
| Terminal Pitch | 7.5mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |