
The Littelfuse V220ZS05PX1347 is a 220V metal oxide varistor with a maximum surge current of 400A and a maximum varistor voltage of 242V. It is available in a radial package with a through hole mount and is packaged in tape and reel quantities of 1000. The varistor voltage is rated between 198V and 220V, and it is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Energy | 6J |
| Max Surge Current | 400A |
| Max Varistor Voltage | 242V |
| Min Varistor Voltage | 198V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Varistor Voltage | 220V |
| RoHS | Compliant |
