Var MOV 14VAC/18VDC 500A 24.2V Thru-Hole Radial T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 4nF |
| Package/Case | Radial |
| Clamping Voltage | 43V |
| Current Rating | 500A |
| Diameter | 10mm |
| Energy | 2J |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 500A |
| Max Varistor Voltage | 24.2V |
| Min Varistor Voltage | 19.8V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Termination | Radial |
| Varistor Voltage | 22V |
| Voltage Rating (AC) | 14V |
| DC Rated Voltage | 18V |
| RoHS | Compliant |
