
Surface mount metal oxide varistor (MOV) for circuit protection. Features a 27V varistor voltage, 17V AC maximum voltage rating, and 22V DC rated voltage. Offers a 100A peak pulse current capability and 5A clamping current at 57V. Operating temperature range from -55°C to 125°C with 1.3nF capacitance. Packaged in tape and reel for automated assembly.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V27CH8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.3nF |
| Case Code (Imperial) | 3220 |
| Case Code (Metric) | 8552 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Clamping Current | 5A |
| Clamping Voltage | 57V |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 5.26mm |
| Energy | 1J |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.51mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Max Varistor Voltage | 31.1V |
| Min Varistor Voltage | 23V |
| Max Voltage Rating (AC) | 17V |
| Max Voltage Rating (DC) | 22V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 100A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CH |
| Termination | SMD/SMT |
| Varistor Voltage | 27V |
| Voltage Rating (AC) | 17V |
| DC Rated Voltage | 22V |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V27CH8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
