The Littelfuse V300LU20CPX2855 is a single-element metal oxide varistor with a varistor voltage of 470V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -55°C. The varistor is packaged in a radial package with a through-hole mount. It is compliant with RoHS regulations and is available in a tape and reel packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V300LU20CPX2855 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Energy | 155J |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 6.5kA |
| Max Varistor Voltage | 517V |
| Min Varistor Voltage | 423V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C-III |
| Varistor Voltage | 470V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V300LU20CPX2855 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.