Var MOV 300VAC/410VDC 40000A 470V Bolt Down Solder Lug
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Varistor Voltage | 470V |
| Max AC Voltage Rating | 300V |
| Max DC Voltage Rating | 410V |
| Capacitance | 0.0041uF |
| Clamping Voltage | 780V |
| Clamping Current | 200A |
| Maximum Surge Current | 40000A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Technology | Metal Oxide |
| Mounting | Bolt Down |
| Terminal Pitch | 25mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |