The V30MLA0805L is a surface mount transient voltage suppressor from Littelfuse. It has a varistor voltage of 46V and a maximum AC voltage rating of 25V. The device is designed to operate over a temperature range of -55°C to 125°C and has a capacitance of 85pF. The V30MLA0805L is suitable for use in applications where surge current is a concern, with a maximum surge current of 30A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length (mm) | 2.01 |
| Product Depth (mm) | 1.25 |
| Product Height (mm) | 1.1 |
| Varistor Voltage | 46V |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Capacitance | 85pF |
| Clamping Voltage | 72V |
| Clamping Current | 1A |
| Maximum Surge Current | 30A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Technology | Multilayer |
| Size Code | 0805 |
| Cage Code | 75915 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8533408070 |
| Schedule B | 8533400080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |