This radial metal oxide varistor from Littelfuse features a varistor voltage of 340V, with a minimum and maximum voltage of 306V and 374V, respectively. It can withstand a maximum surge current of 400A and stores 9J of energy. The device is packaged in a radial configuration and is available in quantities of 1000 on tape and reel. It is compliant with RoHS regulations and is suitable for use in overvoltage and ESD protection applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Energy | 9J |
| Max Surge Current | 400A |
| Max Varistor Voltage | 374V |
| Min Varistor Voltage | 306V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Varistor Voltage | 340V |
| RoHS | Compliant |