
The V351HA40 is a metal oxide varistor from Littelfuse with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 460V DC and 350V AC, and a clamping voltage of 894V. The varistor is available in a bolt down package type with a diameter of 42.5mm and is surface mountable. It is compliant with RoHS regulations and has a capacitance of 3.6nF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse V351HA40 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.6nF |
| Clamping Voltage | 894V |
| Diameter | 42.5mm |
| Energy | 500J |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 40kA |
| Max Varistor Voltage | 604V |
| Min Varistor Voltage | 495V |
| Mount | Surface Mount, Bolt |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HA |
| Termination | Through Hole |
| Varistor Voltage | 549.5V |
| Voltage Rating (AC) | 350V |
| DC Rated Voltage | 460V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse V351HA40 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
