The Littelfuse V39ZS05P is a metal oxide varistor with a clamping voltage of 79V and a maximum operating temperature of 85°C. It has a current rating of 100A and is available in a radial package. The varistor voltage is 39V, and it is RoHS compliant. The device is suitable for overvoltage and ESD protection applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 500pF |
| Package/Case | Radial |
| Clamping Voltage | 79V |
| Current Rating | 100A |
| Diameter | 5mm |
| Energy | 0.3J |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Max Varistor Voltage | 42.9V |
| Min Varistor Voltage | 35.1V |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZS |
| Termination | Radial |
| Varistor Voltage | 39V |
| Voltage Rating (AC) | 25V |
| DC Rated Voltage | 31V |
| RoHS | Compliant |