Littelfuse V881BA60 technical specifications.
| Capacitance | 2.7nF |
| Package/Case | Metal |
| Clamping Current | 200A |
| Clamping Voltage | 2.34kV |
| Depth | 23.5mm |
| Energy | 3200J |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 40mm |
| Lead/Base Style | Screw |
| Length | 100mm |
| Material | Metal |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 70kA |
| Max Varistor Voltage | 1.65kV |
| Min Varistor Voltage | 1.35kV |
| Max Voltage Rating (AC) | 880V |
| Max Voltage Rating (DC) | 1.15kV |
| Mount | Surface Mount, Chassis Mount, Bolt |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 8 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BA |
| Varistor Voltage | 1.65kV |
| Voltage Rating (AC) | 880V |
| DC Rated Voltage | 1.15kV |