Littelfuse-IXYS IXFH34N60X2A technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Continuous Drain Current | 34A |
| Pulsed Drain Current | 68A |
| On-Resistance Max @ 25 C | 0.1Ohm |
| Gate Charge | 56nC |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.23K/W |
| Input Capacitance | 3230pF |
| Reverse Recovery Time Typ | 164ns |
| Power Dissipation | 540W |
| Gate-Source Voltage Continuous | ±30V |
| Gate-Source Voltage Transient | ±40V |
| Gate Threshold Voltage | 3.5 to 5.0V |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |