Littelfuse-IXYS IXFX48N50Q technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 500V |
| Continuous Drain Current | 48A |
| On-Resistance RDS(on) Max @ 25 C | 100mΩ |
| Gate Charge | 190nC |
| Power Dissipation | 481W |
| Junction-to-Case Thermal Resistance | 0.26K/W |
| Input Capacitance Ciss | 7000pF |
| Output Capacitance Coss | 960pF |
| Reverse Transfer Capacitance Crss | 230pF |
| Gate-Source Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Transconductance gfs | 30 to 42S |
| Reverse Recovery Time trr | 250ns |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |
| Gate-Source Voltage Continuous | ±20V |
| Source-Drain Diode Voltage | 1.5V |