LRC LN76042NDT1WG technical specifications.
| Drain-to-Source Voltage | 100V |
| Gate-to-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current (TC=25°C) | 60A |
| Continuous Drain Current (TC=100°C) | 50A |
| Continuous Drain Current (TA=25°C) | 21A |
| Pulsed Drain Current | 120A |
| Power Dissipation (TC=25°C) | 125W |
| Power Dissipation (TA=25°C) | 2W |
| Drain-to-Source On-Resistance | 4.2 max @ VGS=10V, ID=20AmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Total Gate Charge | 102nC |
| Input Capacitance | 4690pF |
| Output Capacitance | 786pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 76pF |
| Thermal Resistance, Junction-to-Case | 1.2°C/W |
| Operating Junction and Storage Temperature Range | -55 to +150°C |