| Actuator Length | 13mm |
| Current Rating | 10A |
| Illumination Type | Illuminated, LED |
| Lead Free | Contains Lead |
| Mount | Panel |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CLS |
| Switch Function | On-Off |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 125V |