Macromatic SFP120A100 technical specifications.
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 60mm |
| Height | 80mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -28°C |
| Mount | Socketable |
| Number of Poles | 1 |
| Output Type | RELAY |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SFP |
| Throw Configuration | DPDT |
| Width | 43mm |